• Metro Finals information


      0 Not allowed! Not allowed!
      MC No. 010/15IS:ALJ23 February, 2015TO: ALL METROPOLITAN CLUBSCC: I Smith, P Delaney, A James, I CappBowls Victoria Metropolitan Saturday Pennant Sectional Finals Draw 2014/15

      We attach for your information the allocation of greens for the Sectional Semi-Finals and someFinals for Premier Division and for Divisions 1 to 9 which are to be played on SaturdayFebruary 28 and Sunday March 1, 2015.

      Your attention is drawn to the direction of the Metropolitan Pennant Committee that theseFinals games start at 1.00pm SHARP.

      Yours faithfullyIan SmithChairman Metropolitan Pennant CommitteeBowls VictoriaBowls Victoria Metropolitan

      Pennant Finals 2014/15Sectional Semi-Finals and Finals

      Premier DivisionAltona 1 vs Bundoora RSL 1 at Buckley Park(qualifying)Essendon 1 vs Melbourne 1 at Buckley Park(elimination)Preliminary Final to be played on Saturday 7 March at Ivanhoe

      Division 1

      Section 1Mitcham 1 vs MCC 2 at MitchamDeer Park 1 vs Bundoora RSL 2 at Deer ParkFinal to be played on Sunday 1 March at Whittlesea

      Section 2Altona 2 vs Essendon 2 at AltonaWerribee 1 vs Melton 1 at WerribeeFinal to be played on Sunday 1 March at Lalor

      Section 3Yarraville/Footscray 1 vs Cheltenham 1 at Yarraville/FootscrayGlenroy 1 vs Moonee Valley 1 at GlenroyFinal to be played on Sunday 1 March at Burden Park

      Section 4Mulgrave CC 1 vs MCC 1 at Mulgrave CCFitzroy Victoria 1 vs Heathmont 1 at Fitzroy VictoriaFinal to be played on Sunday 1 March at at Ringwood

      Division 2

      Section 1Sunbury 1 vs Flemington/Kensington 1 at SunburyAltona Sports 1 vs Williamstown 1 at Altona SportsFinal to be played on Sunday 1 March at Werribee

      Section 2Preston/Reservoir 1 vs Keilor 1 at Preston/ReservoirBroadmeadows 1 vs Craigieburn 1 at BroadmeadowsFinal to be played on Sunday 1 March at Essendon

      Section 3Ivanhoe 1 vs Greensborough 1 at IvanhoeDarebin City 1 vs Montmorency 1 at Darebin CityFinal to be played on Sunday 1 March at Bundoora RSL

      Section 4Hurstbridge 1 vs Mooroolbark 1 at HurstbridgeWarburton 1 vs Bayswater 1 at WarburtonFinal to be played on Sunday 1 March at Eltham

      Section 5Monbulk 1 vs Mitcham 2 at MonbulkVermont South 1 vs Upwey/Tecoma 1 at Vermont SouthFinal to be played on Sunday 1 March at Heathmont

      Section 6Clayton 2 vs South Oakleigh 1 at ClaytonBerwick 2 vs Coatesville 1 at BerwickFinal to be played on Sunday 1 March at Blackburn

      Section 7Hampton Park 1 vs Mordialloc 1 at Hampton ParkMulgrave CC 2 vs Narre Warren 1 at Mulgrave CCFinal to be played on Sunday 1 March at Cranbourne

      Section 8Melbourne 3 vs Bentleigh 1 at MelbourneAlbert Park 1 vs Middle Park 1 at Albert ParkFinal to be played on Sunday 1 March at Elsternwick Park

      Division 3

      Section 1Port Melbourne 1 vs Moonee Ponds 2 at Port MelbourneAltona 3 vs Yarraville/Footscray 3 at AltonaFinal to be played on Sunday 1 March at Williamstown

      Section 2Maribyrnong Park 1 vs Clifton Park 1 at Maribyrnong ParkMoonee Valley 2 vs Sunbury 3 at Moonee ValleyFinal to be played on Sunday 1 March at Buckley Park

      Section 3Diamond Creek 1 vs East Ivanhoe 1 at Diamond CreekIvanhoe 2 vs Fairfield 1 at IvanhoeFinal to be played on Sunday 1 March at Whittlesea

      Section 4Doncaster 1 vs Croydon 2 at DoncasterDonvale 2 vs Healesville 1 at DonvaleFinal to be played on Sunday 1 March at Chirnside Park

      Section 5Auburn 1 vs Doncaster 2 at AuburnHeatherdale 1 vs Boronia 1 at Heatherdale RecFinal to be played on Sunday 1 March at Mooroolbark

      Section 6Dandenong Club 1 vs Mt Waverley 2 at Dandenong ClubMulgrave CC 3 vs Noble Park 1 at Mulgrave CCFinal to be played on Sunday 1 March at Berwick

      Section 7Beaumaris 1 vs Hampton RSL 1 at BeaumarisMoorabbin 1 vs Edithvale 2 at MoorabbinFinal to be played on Sunday 1 March at Armadale

      Section 8St Kilda 2 vs Elsternwick Club 2 at St KildaCaulfield Park Alma 2 vs Armadale 3 at Caulfield Park AlmaFinal to be played on Sunday 1 March at Murrumbeena Park

      Division 4

      Section 1Sunshine VRI 1 vs Werribee 4 at Sunshine VRIDeer Park 2 vs City of Melbourne 1 at Deer ParkFinal to be played on Sunday 1 March at Keilor

      Section 2Preston Reservoir 2 vs West Coburg 2 at Preston ReservoirBrunswick 1 vs Gladstone Park 1 at BrunswickFinal to be played on Sunday 1 March at Essendon

      Section 3MCC Kew Sports 2 vs Bundoora RSL 4 at MCC Kew SportsHurstbridge 2 vs Diamond Creek 2 at HurstbridgeFinal to be played on Sunday 1 March at Ivanhoe

      Section 4Heathmont 3 vs Doncaster 3 at HeathmontMitcham 3 vs Bayswater 2 at MitchamFinal to be played on Sunday 1 March at Ringwood

      Section 5Mulgrave CC 4 vs Upwey Tecoma 2 at Mulgrave CCBoronia 2 vs Yarra Glen 3 at BoroniaFinal to be played on Sunday 1 March at Mt Waverley

      Section 6Toorak 1 vs Bennettswood 1 at ToorakMiddle Park 2 vs Oakleigh 1 at Middle ParkFinal to be played on Sunday 1 March at Ashburton

      Section 7Mulgrave CC 5 vs Chadstone 1 at Mulgrave CCHampton Park 2 vs Keysborough 2 at Hampton ParkFinal to be played on Sunday 1 March at Burden Park

      Section 8Armadale 4 vs Black Rock 1 at ArmadaleBeaumaris 2 vs Hampton 2 at BeaumarisFinal to be played on Sunday 1 March at Mordialloc

      Division 5

      Section 1Hoppers 3 vs Sunshine City 2 at HoppersMaribyrnong Park 2 vs Sunbury 3 at Maribyrnong ParkFinal to be played on Sunday 1 March at Altona

      Section 2Doutta Galla 1 vs Clifton Park 2 at Doutta GallaMoonee Valley 3 vs Flemington/Kensington 2 at Moonee ValleyFinal to be played on Sunday 1 March at Strathmore

      Section 3Greensborough 2 vs Bundoora RSL 5 at GreensboroughDarebin City 2 vs Whittlesea 3 at Darebin CityFinal to be played on Sunday 1 March at Lalor

      Section 4Lilydale 3 vs Fitzroy Victoria 3 at LilydaleRingwood 3 vs Mulgrave CC 6 at RingwoodFinal to be played on Sunday 1 March at Mitcham

      Section 5Warburton 2 vs Lilydale 4 at WarburtonFerntree Gully 3 vs Ringwood 4 at Ferntree GullyFinal to be played on Sunday 1 March at Boronia

      Section 6Mulgrave CC 7 vs Waverley Golf 2 at Burden ParkChadstone 2 vs Dandenong Club 2 at ChadstoneFinal to be played on Sunday 1 March at Noble Park

      Section 7Beaumaris 3 vs Coatesville 3 at BeaumarisMCC 5 vs Cheltenham 4 at MCC (Swinburne Ave)Final to be played on Sunday 1 March at Bentleigh

      Section 8Elsternwick Club 3 vs Auburn 2 at Elsternwick ClubMiddle Park 3 vs Albert Park 2 at Middle ParkFinal to be played on Sunday 1 March at Melbourne

      Division 6

      Section 1Deer Park 3 vs Port Melbourne 2 at Deer ParkHoppers 5 vs Keilor 4 at HoppersFinal to be played on Sunday 1 March at Yarraville/Footscray

      Section 2Essendon 5 vs Keilor 5 at EssendonGladstone Park 2 vs Hoppers 6 at Gladstone ParkFinal to be played on Sunday 1 March at Rosamond

      Section 3Greensborough 3 vs Eltham 4 at GreensboroughRosanna 3 vs Thornbury 1 at RosannaFinal to be played on Sunday 1 March at Bundoora RSL

      Section 4Croydon 3 vs Montmorency 5 at CroydonNorth Balwyn 3 vs Chirnside Park 4 at North BalwynFinal to be played on Sunday 1 March at Alphington

      Section 5Mooroolbark 5 vs Ringwood 5 at MooroolbarkHeathmont 6 vs Lilydale 5 at HeathmontFinal to be played on Sunday 1 March at Eastwood Golf

      Section 6Pakenham 3 vs Mulgrave CC 8 at PakenhamBerwick 6 vs Ferntree Gully 1 at BerwickFinal to be played on Sunday 1 March at Glen Waverley

      Section 7MCC Kew Sports 3 vs Camberwell Central 2 at MCC Kew SportsBennettswood 2 vs St Kilda 4 at BennettswoodFinal to be played on Sunday 1 March at Malvern

      Section 8Cheltenham 5 vs Edithvale 4 at CheltenhamMoorabbin 2 vs Chelsea 2 at MoorabbinFinal to be played on Sunday 1 March at Elsternwick Club

      Division 7

      Section 1Point Cook Village 1 vs Newport 2 at Point Cook VillagePalm Lake 1 vs St Albans 2 at Palm LakeFinal to be played on Sunday 1 March at Sunshine VRI

      Section 2Moonee Valley 4 vs Buckley Park 5 at Moonee ValleyBrunswick 2 vs Clifton Park 3 at BrunswickFinal to be played on Sunday 1 March at Keilor

      Section 3Epping RSL 2 vs Preston/Reservoir 1 at Epping RSLWhittlesea 5 vs Whittlesea 6 at WhittleseaFinal to be played on Sunday 1 March at Gladstone Park

      Section 4Montmorency 6 vs Templestowe 2 at MontmorencyEltham 5 vs Doncaster 5 at ElthamFinal to be played on Sunday 1 March at Yarra Valley CC

      Section 5Mitcham 5 vs Heatherdale 5 at MitchamYarra Glen 4 vs Donvale 5 at Yarra GlenFinal to be played on Sunday 1 March at Doncaster

      Section 6Narre Warren 3 vs Pakenham 4 at Narre WarrenMulgrave CC 9 vs Ringwood 6 at Burden ParkFinal to be played on Sunday 1 March at Waverley Golf

      Section 7Auburn 3 vs Albert Park 3 at AuburnMCC Kew Sports 4 vs Glen Eira McKinnon 3 at MCC Kew SportsFinal to be played on Sunday 1 March at Middle Park

      Section 8Beaumaris 4 vs Mentone 5 at BeaumarisHampton 4 vs Cranbourne 5 at HamptonFinal to be played on Sunday 1 March at Chadstone

      Division 8

      Section 1Essendon 6 vs Flemington/Kensington 3 at EssendonMaribyrnong Park 4 vs Sunbury 5 at Maribyrnong ParkFinal to be played on Sunday 1 March at Newport

      Section 2Craigieburn 3 vs Essendon 7 at CraigieburnEast Ivanhoe 3 vs West Coburg 4 at East IvanhoeFinal to be played on Sunday 1 March at Clifton Park

      Section 3Warburton 3 vs Bayswater 4 at HealesvilleDonvale 6 vs Mt Waverley 5 at DonvaleFinal to be played on Sunday 1 March at Mitcham

      Section 4Dandenong City 1 vs Murrumbeena 2 at Dandenong CityCardinia Waters 2 vs Cranbourne RSL 4 at Cardinia WatersFinal to be played on Sunday 1 March at Narre Warren

      Section 5Sandringham 4 vs Cheltenham 6 at SandringhamBlack Rock 2 vs Hampton 5 at Black RockFinal to be played on Sunday 1 March at Edithvale

      Division 9 Women Only

      Section 1Doncaster 8 vs Blackburn 6 at DoncasterDoncaster 7 vs Waverley Golf 4 at Doncaster

      Sectional Final to be played on Saturday 14 March at a venue to be advised.
    • Most Popular



                About Bowlsword.com.au

                  Bowlsworld is the largest online lawn bowls community in Australia offering members Forums, Blogs, Videos and articles about the sport.

                  Join us TODAY and enjoy a one stop site experience with links to all the information you need about our great game.

                Follow us on

                Twitter Facebook youtube RSS Feed

                Bowlsworld